Dlaczego kamień nazębny jest tak niebezpieczny?

2 lis

Często idziemy do dentysty, dopiero kiedy odczuwamy ból zęba albo dyskomfort podczas jedzenia zimnych potraw. Zapominamy jednak o zagrożeniu, jakim jest kamień nazębny. Powinniśmy regularnie sprawdzać jego stan i go usuwać. Dlaczego jest to takie ważne?

Czym jest kamień nazębny i jak wpływa na nasze zęby?

Kamieniem nazywamy zwapniałą płytkę nazębną. Zauważamy go jako osad, z którym na początku możemy walczyć za pomocą regularnego mycia zębów. Kiedy osad się zmineralizuje, potrzebna jest już pomoc stomatologiczna.

Osad może wydawać się niegroźny, jednak ma on niekorzystny wpływ na nasze uzębienie i dziąsła i prowadzi do demineralizacji szkliwa. Przez osad na zębach nie możemy ich dokładnie umyć i wyczyścić przestrzeni pomiędzy nimi, przez co ryzykujemy powstaniem ubytków, próchnicy i chorób dziąseł.

Jak pozbyć się kamienia?

Jeżeli udamy się do gabinetu stomatologicznego możemy zdecydować się na scaling ultradźwiękowy. Odpowiedni aparat usuwa kamień za pomocą drgającej końcówki – kamień po prostu odpada. Jeżeli wystąpi lekka nadwrażliwość, to mija ona po fluoryzacji.

Drugą opcją jest piaskowanie w przypadku większego osadu, np. u palaczy, kawoszy i miłośników herbaty. Dzięki użyciu specjalnego proszku, który jest wdmuchiwany pod ciśnieniem prosto na ząb, jest on dokładnie oczyszczany z kamienia. Następnie trzeba wypolerować zęby specjalistycznymi pastami o różnej gradacji.

Oczywiście oprócz regularnych kontroli powinniśmy też dbać o higienę zębów w domu. Pamiętajmy o regularnym myciu zębów, szczególnie po wypiciu kawy albo herbaty. Mycie powinno trwać minimum 2 minuty, w celu usunięcia całego kamienia. Szczoteczki elektryczne są bardziej skuteczne w walce z osadem. Używajmy nici albo szczoteczek międzyzębowych i płuczmy zęby płynem. Odpowiednia higiena zaoszczędzi nam wielu problemów.

Udostępnij
Zostaw komentarz

NASZA KLINIKA:

ul. Nadarzyńska 54,
05-805 Otrębusy

UMÓW WIZYTĘ:

607 125 125
22 758 59 03

PRACUJEMY:

Pon - Pt: 9:00 - 20:00
Sob: 9:00 - 14:00

ZAREZERWUJ WIZYTĘ:

recepcja@dentart.pl