Nadwrażliwość zębów – co warto o niej wiedzieć?

17 lis

Większość z nas zna uczucie, kiedy podczas jedzenia zimnych albo ciepłych pokarmów czujemy krótki i ostry ból zęba. Zazwyczaj szybko o nim zapominamy, do czasu aż znowu nie poczujemy podrażnienia. Ból możemy czuć również podczas spożywania słodkich albo kwaśnych napojów i podczas mycia zębów. Czym jest spowodowany i jak go leczyć?

Zdrowe szkliwo tworzy szczelną warstwę, która osłania unerwioną zebinę przed podrażniającymi bodźcami zewnętrznymi. Gdy szkliwo jest uszkodzone, objawia się nadwrażliwością. Zazwyczaj sami jesteśmy winni osłabienia warstwy ochronnej zębów. Słaba higiena zębów i wady zgryzu powodują osłabienie zębów i odsłonięcie zębiny.

Nadwrażliwość najczęściej dokucza nam w kłach, pierwszych zębach trzonowych, potem siekaczach, zębach przedtrzonowych i na końcu trzonowych. Zazwyczaj występuje w okolicy szyjki zęba.

Spożywanie napojów gazowanych, kwaśnych soków, cytrusów, wina i cydru zmienia odczyn naszej śliny i powoduje demineralizację szkliwa. Jego stan pogarszają też choroby takie jak refluks, w którym dochodzi do zarzucania treści żołądka oraz częste wymioty (np. przy bulimii). Naszym zębom może też zaszkodzić zła szczoteczka, zbyt mocne szczotkowanie, używanie złej pasty. Te czynniki powodują podrażnienie dziąseł, przez co możemy odsłonić szyjkę zębową. Możemy też sobie bardzo zaszkodzić próbując domowymi sposobami wybielić zęby albo usunąć z nich kamień.

Naszą walkę z nadwrażliwością zębów powinniśmy rozpocząć od zakupu odpowiedniej pasty do zębów. Kup pastę przeznaczoną do leczenia tej dolegliwości albo taką o niskim poziomie ścieralności. Powinna ona zawierać związki fluoru, który zamyka kanaliki zębiny.

Przy uszkodzonym szkliwie musimy szorować zęby łagodnie, miękką szczoteczką. Ograniczmy kwaśne napoje, a po ich wypiciu albo zjedzeniu cytrusów, odczekaj godzinę przed myciem zębów albo przepłucz jamę ustną wodą. Korzystaj z nici dentystycznych i płynu do płukania ust.

Stosowanie się do tych rad powinno poskutkować po około 2-3 tygodniach. Nie bagatelizuj problemu, ponieważ możesz poważnie uszkodzić swoje uzębienie. Jeżeli nie wiesz jak się leczyć, zapytaj swojego dentystę.

Share:
Leave comment

NASZA KLINIKA:

ul. Nadarzyńska 54,
05-805 Otrębusy

UMÓW WIZYTĘ:

607 125 125
22 758 59 03

PRACUJEMY:

Pon - Pt: 9:00 - 20:00
Sob: 9:00 - 14:00

ZAREZERWUJ WIZYTĘ:

recepcja@dentart.pl