Wielu z nas traktuje próchnicę tylko jako dziurę w zębie. Niestety, jeżeli będziemy bagatelizować taką zmianę w uzębieniu, możemy doprowadzić nie tylko do utraty zębów i długiego leczenia, ale też wielu innych chorób ogólnoustrojowych.
Próchnica to nic innego jak demineralizacja zębów. Jest wywoływana przez spożywanie zbyt dużej ilości cukru, złą higieną jamy ustnej i zbyt rzadkimi wizytami u dentysty. Ten problem zdrowotny dotyczy większości Polaków. Nieleczona próchnica i choroby dziąseł mogą spowodować wiele poważnych problemów zdrowotnych. Kto powinien szczególnie uważać?
Pacjenci kardiologiczni
Chorzy na serce, a zwłaszcza ci, którzy oczekują na operację kardiologiczną, muszą skontrolować swoje zęby i wyleczyć wszystkie ubytki. Dlaczego przed operacją serca trzeba zadbać o zęby? Ponieważ bakterie rozwijające się w zepsutych zębach i dziąsłach mogą zaatakować tkankę serca.
Próchnica to siedliska bakterii, które mogą łatwo doprowadzić do zapalenia. Po przedostaniu się bakterii do krwi mogą one doprowadzić do powstania ognisk zapalnych w całym ciele. Szczególnie zagrożone są osoby osłabione, na przykład po operacji.
Również pacjenci ortopedyczni powinni zadbać o swoje zęby. Bakterie obecne w dziurach ,,lubią” też powierzchnie stawów, miejsca zrośnięcia się kości po złamaniach i endoprotezy. Żeby uniknąć stanów zapalnych, należy przed operacją wyleczyć wszystkie zęby.
Osoby przewlekle chore
Osoby cierpiące na cukrzycę, choroby wieńcowe lub choroby reumatyczne mają osłabiony organizm, a więc idealne warunki dla bakterii i stanu zapalnego.
Nieleczona próchnica może też prowadzić do chorób nerek, zatok, nadciśnienia – lista jest długa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne mycie zębów, korzystanie z nici dentystycznych i wizyty u stomatologa.
Profilaktyka u dzieci
Może się wydawać, że próchnica u dzieci posiadających jeszcze zęby mleczne jest niegroźna. Niestety to nieprawda – bakterie obecne w jamie ustnej mogą zaatakować też zdrowe zęby. Dlatego mali pacjenci też powinni chodzić na kontrole.