Próchnica jest zagrożeniem nie tylko dla zębów !

24 lis

Wielu z nas traktuje próchnicę tylko jako dziurę w zębie. Niestety, jeżeli będziemy bagatelizować taką zmianę w uzębieniu, możemy doprowadzić nie tylko do utraty zębów i długiego leczenia, ale też wielu innych chorób ogólnoustrojowych.

Próchnica to nic innego jak demineralizacja zębów. Jest wywoływana przez spożywanie zbyt dużej ilości cukru, złą higieną jamy ustnej i zbyt rzadkimi wizytami u dentysty. Ten problem zdrowotny dotyczy większości Polaków. Nieleczona próchnica i choroby dziąseł mogą spowodować wiele poważnych problemów zdrowotnych. Kto powinien szczególnie uważać?

Pacjenci kardiologiczni

Chorzy na serce, a zwłaszcza ci, którzy oczekują na operację kardiologiczną, muszą skontrolować swoje zęby i wyleczyć wszystkie ubytki. Dlaczego przed operacją serca trzeba zadbać o zęby? Ponieważ bakterie rozwijające się w zepsutych zębach i dziąsłach mogą zaatakować tkankę serca.

Próchnica to siedliska bakterii, które mogą łatwo doprowadzić do zapalenia. Po przedostaniu się bakterii do krwi mogą one doprowadzić do powstania ognisk zapalnych w całym ciele. Szczególnie zagrożone są osoby osłabione, na przykład po operacji.

Również pacjenci ortopedyczni powinni zadbać o swoje zęby. Bakterie obecne w dziurach ,,lubią” też powierzchnie stawów, miejsca zrośnięcia się kości po złamaniach i endoprotezy. Żeby uniknąć stanów zapalnych, należy przed operacją wyleczyć wszystkie zęby.

Osoby przewlekle chore

Osoby cierpiące na cukrzycę, choroby wieńcowe lub choroby reumatyczne mają osłabiony organizm, a więc idealne warunki dla bakterii i stanu zapalnego.

Nieleczona próchnica może też prowadzić do chorób nerek, zatok, nadciśnienia – lista jest długa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne mycie zębów, korzystanie z nici dentystycznych i wizyty u stomatologa.

Profilaktyka u dzieci

 

Może się wydawać, że próchnica u dzieci posiadających jeszcze zęby mleczne jest niegroźna. Niestety to nieprawda – bakterie obecne w jamie ustnej mogą zaatakować też zdrowe zęby. Dlatego mali pacjenci też powinni chodzić na kontrole.

Udostępnij
Zostaw komentarz

NASZA KLINIKA:

ul. Nadarzyńska 54,
05-805 Otrębusy

UMÓW WIZYTĘ:

607 125 125
22 758 59 03

PRACUJEMY:

Pon - Pt: 9:00 - 20:00
Sob: 9:00 - 14:00

ZAREZERWUJ WIZYTĘ:

recepcja@dentart.pl